Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras

Malūnų kelias

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
Vidutinis
100 km
6 val.
7
Maršruto danga
97% Asfaltas
1% Žvyrkelis
1% Miško kelias
1% Vienvėžis

Purplių vėjo malūnas, pastatytas 1898 m. Antano Racevičiaus pagal Latvijoje gautus brėžinius, yra vertingas kultūros paveldo objektas Mažeikių rajone. Veikęs iki 1962 m., malūnas buvo restauruotas ir šiandien atspindi senovines malimo technologijas bei architektūrines tradicijas. Įtrauktas į Lietuvos kultūros paveldo registrą, malūnas siūlo lankytojams galimybę pažinti istoriją ir tradicijas, susipažinti su vėjo energijos panaudojimu ūkinėje veikloje.

Viekšnių vandens malūnas – istorinis objektas Mažeikių rajone, pastatytas 1897 m. Pranciškaus Lengvenio. 1909 m. malūno dalį įsigijo J. Lesemas, o 1918 m. malūnas visiškai perėjo į jo rankas. 1920 m. įrengti valcai, 1925 m. – vilnų karšykla ir verpykla. 1928 m. sumontuotas generatorius, tiekęs elektrą miesteliui. 1999 m. malūnas privatizuotas, įrengta hidroelektrinė. Šiandien tai populiari poilsio vieta, kur lankytojai gali pasigrožėti gamtos vaizdais ir susipažinti su malūno istorija.

Krucių malūnas – istorinis vandens malūnas, pastatytas iš lauko akmenų, su vieneriais girnais, veikęs iki 1979 m. 1925 m. malūnas buvo įsigytas Rafaelio Lačo, kuris jį atnaujino ir gyveno šalia. Per Antrąjį pasaulinį karą malūne buvo laikomi žydai. Po karo malūnas buvo atnaujintas, veikė iki 1979 m., kai buvo uždarytas. Vėliau jis buvo pertvarkytas į poilsiavietę su restoranu, tačiau 2023 m. malūnas buvo nugriautas.

Stulpino malūnas – unikalus istorinis objektas, įsikūręs ant Ventos upės kranto, tik septyni kilometrai nuo Mažeikių. Pastatytas 1886 m., malūnas išsaugojo savo senąją dvasią ir originalų interjerą. Nors dabar jis nebeveikia kaip restoranas, malūnas ir toliau traukia turistus, besidominčius jo įspūdinga architektūra ir istorija. Tai puiki vieta pasinerti į Mažeikių krašto praeitį ir pasigrožėti nuostabiais gamtos vaizdais. Malūnas – tikras istorinis paminklas, atspindintis regiono pramoninį paveldą.

Pauliankos malūnas ir karčema – tai istorinis malūnas, kuriame šiandien svečius pasitinka ne tik Ventos upės grožis, bet ir autentiškas maistas. Pirmasis malūnas buvo pastatytas XIX a. viduryje, o jo istorija siekia dar 1900-uosius, kai jį valdė įvairūs šeimininkai, tarp jų ir Lačai. Po daugelio transformacijų ir rekonstrukcijų malūnas tapo kultūros centru, o vėliau pramonei priklausantys malūno pastatai buvo naudojami įvairiems tikslams, įskaitant biblioteką ir kultūros namus. Po karo malūnas buvo suremontuotas ir tapo svarbiu kaimo ekonomikos objektu, tačiau po 1970-ųjų jis buvo nebeveikiantis, kol galiausiai tapo karčema. Pauliankos karčema - gamtos apsupta ir Ventos upės šniokštimu besisveikinanti poilsio ir skanaus maisto erdvė, įkurta sename malūno pastate. Autentiška grill terasa, išpuoselėta aplinka, mediniai lauko baldai, jaukios salelės prižiūrėtoje pievoje su puikiu vaizdu į upę.

Gudų vandens malūnas – kultūros paveldo objektas Gudų kaime, Viekšnių seniūnijoje, Mažeikių rajone. Malūnas turi technologinę, istorinę ir architektūrinę vertę. Šalia malūno įrengta poilsio zona su 7 vietų automobilių stovėjimo aikštele, suoliukais ir informaciniu stendu. Tai puiki vieta pailsėti ir susipažinti su šio objekto istorija bei gamtos grožiu.

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė / Audio gidas

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones