Ekspozicija „Ornamentas akmenyje“
2004 m. gegužės pabaigoje Mažeikių senamiestyje, tuometinio Vilniaus banko Mažeikių filialo prižiūrimose vejose, buvo įkurdinti akmenys su lietuviškais tautiniais ornamentais. Vidutiniškai po 150–200 kg sveriantys rieduliai organiškai įsiliejo į modernaus pastato aplinką, tarsi susiliejo, tapo nebepastebimi. Skulptorius tautinį meną perkėlė į šiuolaikinę erdvę. Iš pradžių manyta, kad autorinė ekspozicija „Ornamentas akmenyje“ stovės iki vasaros pabaigos, bet pasiliko ilgam. Atrodo, tarytum 27 rieduliai įspūdingą naktinį apšvietimą turinčioje vejoje būtų stovėję visą šimtmetį.
Vilniaus dailės akademijos Telšių taikomosios dailės fakulteto auklėtinio Pauliaus Daujoto originalūs darbai sukurti per pusmetį. Idėja gimė iš nuostatos žadinti atmintyje įprastus liaudiškus ornamentus, kurių per amžius tik nedidelė dalis buvo iškalta akmenyje. Daugiau jų buvo išdrožta iš medžio, dar daugiau buvo išausta.
Dalį ornamentų autorius iškalė nusižiūrėjęs nuo Ukrinų kaime gyvenusio ir kūrusio talentingo liaudies meistro, garsiausio XIX a. skulptoriaus Stepono Gailevičiaus (1815–1885) darbų. Iš pradžių rinko akmenis pagal formą, spalvą ir faktūrą. Įvertinęs riedulį, pritaikė tinkamą ornamentą. Pasirinko didesnius akmenis, mat jei kas sugalvotų nugvelbti, kad taip greitai nepaneštų. Iš visų ornamentų tik vienas apdorotas su kompresoriumi, kiti padaryti taip, kaip akmuo kaltas prieš 100 metų. Virš žemės akmenys iškilę maždaug 30–35 cm. Pirštais galima apčiuopti ornamentų kontūrus ir formą. Natūraliems gamtos kūriniams skulptorius suteikė naują prasmę.
Atsiliepimai