Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras

Baltų vienybės ir lygiadienio dieną

Tradiciniai renginiai

Židikų kultūros centras visus kviečia drauge paminėti Baltų vienybės ir lygiadienio dieną rugsėjo 26 d. 14.30 val. Renginys vyks kultūros centro kieme.

Livonijos kronika pasakoja apie vieną didžiausių žemaičių ir kalavijuočių kryžiaus karų mūšį – tai 1236 m. rugsėjo 22 d. įvykęs Saulės mūšis, tarp žemaičių ir Kalavijuočių ordino kariuomenės, vadovaujamas magistro Folkvino, per Žemaitiją grįžo į savo teritoriją. Galutinai sunaikinęs Kalavijuočių ordino karinę jėgą. Istorikų nuomonė apie mūšio vietą skiriasi: pasak plačiai paplitusios versijos, mūšis vyko Lietuvoje, į šiaurę nuo Šiaulių, Jauniūnų kaime, prie Mūšos ir Tautinio upių santakos, juos pasitiko jungtiniai lietuvių ir žemaičių kovos būriai, vadovaujami kunigaikščio Vykinto. Užvirė mūšis, trukęs nuo Saulės patekėjimo iki laidos. Jis baigėsi lietuvių pergale, kuriame buvo sutriuškintas Kalavijuočių ordinas ir nutrauktas kitų baltų žemių užkariavimas.

Pasak kitos versijos, mūšis vykęs Latvijoje. Mūšyje dalyvavo Kalavijuočių ordinas, kariai iš Pskovo, krikštyti estai, lyviai ir latgaliai iš vienos pusės ir nežinomas skaičius lietuvių ir žiemgalių iš kitos pusės. Lietuviai ordiną ir jungtines karines pajėgas užpuolė netikėtai – tai taip nustebino ordino brolius, kad jie ėmė bėgti. Tada bėgančias karines pajėgas užpuolė žiemgaliai. Mūšyje krito visi ordino broliai. Kalavijuočių ordinas po šio mūšio prisijungė prie Kryžiuočių ordino. Gali būti, kad būtent ši pergalė suteikė galimybę Mindaugui įsitvirtinti ir toliau didinti savo galybę. Nuo 2000 m. Latvijoje ir Lietuvoje rugsėjo 22-oji minima kaip Baltų vienybės diena.

Nuotrauka iš interneto.